توجه شود که پاسخ های خانم دکتر ماریت زاهدی نیک، صرفا به صورت عمومی بوده و حتما باید قبل از اجرا با پزشک مربوطه مشورت های لازم صورت گیرد.

بهترین رژیم غذایی چیه؟

0 امتیاز
64 بازدید
سلام

من غذام کمه اما نمیدونم چرا لاغر نمیشم یا کلا نیستم. میشه راهنمایی بفرمایید.
سوال شده مهر 2, 1395 در رژیم لاغری توسط m.tehrani (90 امتیاز)

1 پاسخ

0 امتیاز
با مراجعه به متخصص تغذیه،اولین درخواست وی،انجام آزمایش کامل خون است تا از سالم بودن ارگانها،عدم وجود بیماری،نحوه عملکرد و میزان ویتامینها و املاح مربوط به بدن شما مطمئن شوند. گاهی کمبود برخی ویتامینها واملاح بدن میتواند زمینه ساز چاقی باشد.طبق تحقیقات اخیرا ثابت شده،کمبود ویتامین د میتواند زمینه سازچاقی باشد.علاوه بر آن برخی بیماریهای هورمونی وبیماریهای مربوط به غدد ازجمله تیروئید زمینه ساز ابتلابه چاقی میباشند.
1-عدم ترشح هورمون تیروئید کافی،موجب کندی متابولیسم شده واین احتمال اضافه وزن وچاقی را افزایش میدهد.
2- پیری و افزایش سن موجب کند شدن متابولیسم می‌شود بنابراین کالری کمتری در بدن می‌سوزد.
3- اضافه وزن مرتبط با یائسگی به دلیل تجمع چربی در اطراف مچ و شکم میباشد.
4- بیماری کوشینگ،یکی ازشایعتیرین علائم آن چاقیست. بیماری که در آن هورمون کورتیزول زیادی در بدن تولید می‌شود. نشانگان کوشینگ می‌تواند حتی در اثر مصرف کورتون‌ها هم که برای درمان آسم استفاده می‌شود اتفاق بیفتد.
5-بسیاری از زنان مبتلا به تخمدان پر از کیست در تخمدان‌ها‌ی‌شان کیست‌های کوچک دارند. این مشکل ممکن است روی تعادل هورمون‌هایی که در دوران قاعدگی زنان ترشح می‌شود تاثیر بگذارد.
6-افرادی که سیگارشان را ترک می‌کنند در حدود 2 تا 5/4 کیلوگرم، وزن اضافه می‌کنند .وقتی فردی سیگار را ترک میکند،میزان میل او به مصرف مواد غذایی بیشتر خواهد شد.البته این موضوع بهانه خوبی برای کشیدن سیگارنیست!!مضرات حاصل از استعمال دخانیات غیر قابل جبران است!!!
7-اینسومنیا،آپنه ی خواب،سندرم پاهای بیقرار و هر عامل دیگر بی خوابی ،موجب اضافه وزن خواهد شد.اختلال خواب منجربه تحریک گرسنگی شده و در نتیجه اگر فرد به اندازه کافی نخوابد ، دچار پرخوری می گردد.
8--بسیاری از افراد دچار افسردگی، احساس نیاز به خوردن غذا را در خود می یابندو اصطلاحا به" پرخوری عصبی" روی می آورند.و برخی نیزبه دلیل مصرف برخی داروهای چاق کننده ی ضد افسردگی (ونه همه آنها)، دچار اضافه وزن می شوند.
9-برخی افراد بدلیل تحرک ناکافی دچار چاقی میشوند .
10-برخی اختلالات درد خود زمینه ساز بروز چاقیست.هر بیماری ای که موجب ایجاد دردهای مزمن شود از جمله فیبرومیالژی،ورم مفاصل و سیاتیک موجب اضافه وزن خواهد شد.
اما نباید به بهانه بیماری،بدن خود را به امان خدا سپرده وخود رابرای خوردن انواع خوراکیهای رنگارنگ  قانع نمود.بیماری فقط منجر به اضافه وزن میشود ونه چاقی مفرط!!!!  آنچا از دست بیمار ساخته است،جلوگیری از اضافه وزن با تغییر سبک زندگیست.متاسفانه بدلیل سبک زندگی نادرست، اغلب صبحانه از وعده غذایی حذف شده و جای خود را به شام داده،هرچند فرد از صبح ناشتا باشد وبعنوان مثال حدود ساعت 3 یا 4 را برای نهار ظهر خود در نظر بگیرد،هیچ کمکی به کاهش وزن خود نکرده،هیچ،بلکه این سبک اشتباه منجر به چاقی نیز میشود.این شیوه نادرست تغذیه میباشد.رژیم غذایی به معنی گرسنگی طولانی مدت و غیرقابل تحمل نیست،بلکه استفاده صحیح از موادغذایی است.توصیه میشود،پس ازانجام آزمایش کامل واطمینان از صحت کارکرد اعضای بدن،هر3 وعده غذایی را بمیزان کافی وبجاوبموقع در رژیم غذایی خود جای دهید.از انواع مواد غذایی استفاده کنید اما کم !!!که چشمتان دنبال خوراکیها ندود!!!!.بهترین زمان برای مصرف صبحانه بین 6 تا 9 صبح و بهترین زمان برای وعده نهار،6ساعت بعد ازآن میباشدو وعده شام باید حدود 3تا6 ساعت قبل از خواب مصرف شود،هرگز با شکم پر به تختخواب نروید،چراکه نه تنها کل غذایی که مصرف نموده اید،جذب خواهد شد،بلکه زمینه ساز ابتلا به انواع بیماریها خواهدبود.درطول روز آب خنک فراوان مصرف شود.آب ضمن دفع مواد زائد،کمک به بالابردن متابولیسم وسوخت وساز بدن و درنتیجه بهتر سوزاندن چربیهای بدن میکند.اگر آب خنک مصرفشود،میزانی گرما ازمحیط بدن میگیرد، این کالری دریافتی از محیط بدن،خود کمک به سوزاندن چربیهای اضافی بدن میکند.اضافه کردن ادویه جات از جمله فلفل،دارچین،زنجبیل و...نیز میزان متابولیسم بدن را بالابرده و کمک به کاهش وزن میکند.وارد کردن مواد پرفیبر مانند میوه ها وسبزیجات کمک به دفع بهتر مواد زائد وجلوگیری از یبوست میکند.یبوست یکی از دلایل زمینه ساز ابتلا به چاقی میباشد.
اگر کارمند هستید وفرصت فعالیت ورزشی را ندارید،حتما حدود 30 دقیقه در روز پیاده روی با سرعت بالا انجام دهید که خود باعث بالا بردن میزان متابولیسم بدن و همچنین تعریق نیز میشود.بعنوان مثال بخشی از مسیر هر صبح به محل کارتان ویا برگشت را بصورت پیاده روی تند طی کنید.
از خورده خوری پرهیز کنید.با معده پر به خرید بروید.آهسته وشمرده شده بجوید و غذا را جهت میل کردن به قطعات بزرگ خورد کرده تا مدتی را صرف جوییدن نمایید.خوردن شکلات و خامه حین رژیم غذایی را فرآموش کنید.شبها خواب کافی وعمیق داشته باشید.برای کاهش وزن، بدن باید روی سیستم چربی سوزی بیفتد وپس از آن آمدن پایین وزن براحتی اتفاق میفتد.
درپایان از دوستان درخواست میکنم، از مصرف قرصهای لاغری جدا خودداری کنند. کاهش وزن بیشتر مسئله ذهنیست وچیزی که به کاهش وزن کمک میکند اراده است و نه قرصهای لاغری!!! امروزه اکثر قرصهایی که جهت کاهش وزن وارد بازار سیاه شده اند اغلب از مواد خطرناک و مضری مانند شیشه (آمفتامین)تهیه شده اند که باکاهش وزن در کوتاه مدت،بدن،آسیبهای غیرقابل برگشتی را متحمل میشود.برخی از قرصهای لاغری که در داروخانه ها وجود دارد برای منظور خاصی استفاده میشوند ومکانیسم عمل ونحوه مصرف آنها کاملا بایکدیگر متفاوت است.بعنوان مثال برخی فقط در حین فعالیت شدید ورزشی باید استفاده شوند و کمک آنها در کاهش وزن ،فقط در جهت شکستن اسیدهای چرب داخل بدن است. مصرف اشتباه آن منجر به کاهش وزن نخواهد شد.لذا از مصرف خودسرانه انواع قرصهای لاغری خودداری شود ودرصورت تمایل به مصرف،حتما با پزشک خود مشورت نمایید.بهترین درمان جایگزین،استفاده از چای سبز میباشد که 35 درصد متابولیسم بدن را بالابرده و با تعریق منجر به کاهش وزن میگردد.استفاده از مواد پرفیبر،مانند سبزیجات و میوه ها ضمن کمک به پرکردن حجم معده،به دلیل حجیم بودن،کمک به حجیم شدن مدفوع و درنتیجه مواد زائد راحتتر و بهتر از روده پاک شده واز یبوست که عامل و زمینه ساز ابتلا به چاقی میباشد،جلوگیری میکنند.
پاسخ داده شده مهر 11, 1395 توسط m.zahedi (180 امتیاز)
...