توجه شود که پاسخ های خانم دکتر ماریت زاهدی نیک، صرفا به صورت عمومی بوده و حتما باید قبل از اجرا با پزشک مربوطه مشورت های لازم صورت گیرد.

مشکل تنفسی همزمان با فعالیت بدنی

0 امتیاز
798 بازدید

یک خانم ۴۶ سال (یکی از اقوام) مشکل تنفسی دارد. هرزمان که شروع به فعالیت بدنی می‌کند تنگی نفس می‌گیرد و حتی نمی‌تواند سرفه کنم. مشکل از کجا می‌تواند باشد؟

 

سوال شده مهر 8, 1395 در بیماری ها توسط m.tehrani (90 امتیاز)

1 پاسخ

0 امتیاز

تنگی نفس یا در اصطلاح پزشکی دیس پنه:

فعالیت فیزیکی باعث افزایش اعتماد به نفس و بهبود خلق و خو می‌شود،علاوه بر آن منجربه آزادشدن اندروفین دربدن شده که باعث کمک به افزایش سطح خلق و خوی افراد میگرددوفرد راشاد میکند. برنامه ورزش هوازی یا قلبی-عروقی، ورزشی است که بیشتر عضلات بزرگ بدن در آن دخیل هستند؛ مانند پیاده‌روی، شنا و… این ورزشها منجر به افزایش ظرفیت ریه ها خواهدشدو با گذشت روزها و هفته‌ها متوجه تغییرات شگفت‌انگیزی در وضعیت ریه‌ها و قلب خود خواهید شد.زمانیکه فعالیت شدید بدنی انجام میدهید،نفس شما به شمارش می افتد.این موضوع بدیهیست،بدن انسان برای فعالیت نیاز به نیرو وانرژی بیشتری دارد که این انرژی با مصرف موادغذایی و اکسیژن بیشتر تامین میشود. براي فعاليت بيشتر ،‌ماهيچه ها بايد انرژي بيشتري توليد كنند. اين عمل توسط مصرف گلوكزحاصل از هضم غذا صورت مي پذيرد.تحمل اعضای بدن در مقابل اکسیژن متفاوت است.بعنوان مثال قلب نیازبیشتری به اکسیژن دارد.هنگامي كه نشسته ايد حدود 15 بار در دقيقه نفس مي كشيد. بدين ترتيب 12 ليتر هوا را به ريه هايتان وارد مي سازيد. هنگام ورزش ضربان قلب و تعداد تنفس افزايش مي يابد . يك ورزشكار حرفه ايي وقتي كه با تمام نيرو ورزش مي كند، در هر دقيقه 40 تا 60 بار نفس مي كشد و با اين عمل 100 تا 150 ليتر از هوا را به ريه هايش وارد مي كند و از اين مقدار هوا حدودا 5 ليتر اكسيژن در هر دقيقه برداشت مي كند. ريه ها بايد در هر زمان قادر به پاسخگويي به نياز فزاينده بدن براي اكسيژن باشند.

برخی دلایل شایع تنگی نفس:

بطورکلی ورزش خیلی سخت و شدید، گرمای زیاد هوا، چاقی و ارتفاع زیاد باعث تنگی نفس در یک فرد سالم می شوند. همچنین تنگی نفس میتواند از اختلالات قلبی یا ریوی و یا کم خونی ایجاد شود.

 بسیاری از تنگی نفس ها ناشی از مشکلات ساده و کوتاه مدتی چون عفونت های دستگاه تنفسی و حساسیت هامیباشند.

فردي كه از مشكلات ريوي طولاني مدت مانند برونشيت مزمن و آمفيزم رنج مي برند، متوجه مي شوند كه براي انجام فعاليتهاي كوچك مثل پياده روي ،‌نمي توانند اكسيژن كافي براي ماهيچه هايشان را فراهم سازند.

گاه تنگی نفس به دلیل بیماری‌هایی مانند سل ریه بروز می‌کند، گاهی هم مربوط به ریه نیست و علت آن عصبی است. تنگی نفس همچنین می‌تواند علت خونی داشته باشد (افرادی که دچار بیماری‌های خونی هستند) یا در بیماران قلبی و در کل بیماری‌های مجرای تنفسی و بیماری‌هایی که در سطح سلول می‌توانند اثر کنند، ایجاد می‌شود. به عنوان مثال سیانور مانع ورود اکسیژن به سلول می‌شود و تنگی نفس در سلول پدید می‌آید.

نوع تغذیه می‌تواند موجب کاهش شدت یا بهبود این بیماری شود. برخی مواد غذایی، تحریک‌ کننده هستند، از جمله اینکه از غذاهای نفاخ و پرحجم، ادویه‌جات، آب بسیار سرد یا داغ نباید استفاده شود. مبتلایان باید بیماری خود را جدی بگیرند و به پزشک مراجعه کنند تا علت بیماری و راه درمان را بیابند و متوجه شوند که تنگی نفس آنها ریوی است یا قلبی.

نکته مهم دیگر اینکه بیشتر مردم تصور می‌کنند که هر تنگی نفس، آسم است و این در برخی موارد مشکلاتی ایجاد می‌کند. بارها مشاهده شده که بیمار پس از پنج، شش ماه مراجعه کرده، به خیال اینکه بیماری‌اش آسم است، اما در معاینات معلوم شده که دچار بیماری قلبی است. بنابراین، بیماران باید تنگی نفس خود را جدی بگیرند و هرچه سریع‌تر، قبل از تشدید بیماری، به پزشک مراجعه و درمان را آغاز کنند.

 بستگی به نشانه‌های بیماری،راههای درمان متفاوت میباشند،شرح حال، پزشک را در یافتن علت تنگی نفس راهنمایی می‌کند که مثلا مشکل ریوی است یا قلبی؟ به طور مثال اگر بیمار فقط شب‌ها دچار تنگی‌نفس شود، نشانه آسم است. یا اگر کسی در حین انجام فعالیت دچار این حالت شود، می‌تواند ناشی از بیماری قلبی باشد. در مواردی هم تنگی نفس به دلایل عصبی است که اغلب فرد احساس می‌کند طنابی به دور گردنش افتاده است. بنابراین، با توجه به این موارد، تشخیص بیماری بستگی به علائم و عوامل آن دارد.درمان بیماری بستگی به تشخیص علت آن و اینکه در چه مرحله‌ای است، دارد. اگر تنگی نفس ناشی از آسم باشد، با توجه به اینکه آسم یک بیماری آلرژیک ریوی است، ابتدا سعی می‌کنیم عامل حساسیت‌زا را کشف کنیم و آن را از بین ببریم. مدتی فلفل یا مواد محرک نخورد یا سعی کند دچار هیجان و استرس نشود و ورزش نکند. بعد برای او در چند مرحله، دارو تجویز می‌کنیم.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

·         هر کس که دچار تنگی نفس شود به ویژه اگردر زمان استراحت باشد، باید به پزشک مراجعه کند.

 • تورم در پا و مچ پا

 • مشکل در تنفس هنگام دراز کشیدن

 • تب بالا، لرز و سرفه

 • کبودی لب‌ها و یا نوک انگشتان

 • خس خس سینه

 • استریدور: خشونت صدا که با تنفس رخ می‌دهد.

 • بدتر شدن نفس تنگی موجود

برخی راهکارهای ساده:

 • تمرين با تمركز آگاهانه روي عمل تنفس انجام مي پذيرد.هنگام دم بايد شكم را بيرون داد و هنگام بازدم تو برد.اين حركات را مي توان با گذاشتن دست روي شكم حين تنفس تمرين كرد.
  كنترل تنفس به شما كمك مي كند كه تعداد دفعات تنفسي را كم كرده و از احساس نگراني هنگام تنگي تنفس بكاهيد.

 • اجتناب از انجام فعالیت شدید در ارتفاعات بالاتراز ۱،۵۲۴ متر.

 • اجتناب از قرار گرفتن در معرض آلاینده‌ها

 • کاهش وزن اضافی

 

 

 

پاسخ داده شده مهر 19, 1395 توسط m.zahedi (180 امتیاز)
...