توجه شود که پاسخ های خانم دکتر ماریت زاهدی نیک، صرفا به صورت عمومی بوده و حتما باید قبل از اجرا با پزشک مربوطه مشورت های لازم صورت گیرد.

باکتری های معده دقیقا چی هستند؟

0 امتیاز
61 بازدید
سلام

باکتری های معده دقیقا چی هستند؟ کلا چه دارو هایی باید مصرف کرد؟ میشه به جز دارو کاری کرد که این موضوع مرتفع بشه؟
سوال شده مهر 8, 1395 در دارویی توسط m.tehrani (90 امتیاز)

1 پاسخ

0 امتیاز

هلیکوباکتر نوعی موجودات ذره بینی باکتریایی بوده که وارد بدن شده ودر دستگاه گوارش زندگی میکنندوپس از چند سال در صورت عدم معالجه میتوانند منجر به بیماریهای جدی شوند.غالب بر دوسوم جمعیت جهان این میکروب را در بدن خود دارند که در بدن آنها بدون علائم بوده و منجربه زخم معده یا عارضه دیگری نخواهد شد. درصورتیکه این بیماری منجربه مشکل در افراد شود نیزجای نگرانی نیست و داروهایی جهت کشتن میکروبها والتیام بیماری وجود دارد.با این حال در صورت بی توجهی به این عارضه،میتواند منجر به التهاب معده، زخم معده و یا سایر بیماریهای دشوار شود.

التهاب معده یکی از عوارض حاصله میباشد که خود منجر به عدم ترشح اسید معده و فاکتور داخلی خواهد شد.آهن و عناصر دوظرفیتی مانند کلسیم در محیط اسیدی بهتر جذب خواهند شد،پس با کاهش ترشح اسید معده این عناصر نیز کمتر جذب میشوند.از طرفی فاکتور داخلی جهت جذب ویتامین ب12 ضروری میباشد.بنابراین کمبود آهن و ویتامین ب12 هردو میتوانند منجر به کم خونی نهفته شوند.

در صورت ابتلا به زخم معده،علائم این بیماری با استرس،کشیدن سیگار ومصرف غذاهای تند بیشتر خواهد شد.درد حاصله پس از صرف غذا با مصرف شیر یا انواع آنتی اسید التیام میابد.علائم زخم معده ناشی از میکروب معده شامل:

تهوع،استفراغ،نفخ،آروغ،کاهش وزن بدون دلیل مشخص،عدم احساس گرسنگی خواهند بود.

مکانیسم عمل میکروب:

وظیفه غشای معده ،محافظت در برابر اسیدی است که پس از صرف غذا وجهت هضم آن ترشح میگردد.اما گاهی بنا به دلایلی به غشای مخاط معده آسیب وارد میشود،مانند مصرف برخی داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی ویا گاهی ورود میکروب هلیکوباکتربه دستگاه گوارش منجر به آسیب به آن میگردد.پس از ورود میکروب هلیوکوباکتر به بدن،به غشای معده حمله کرده وپس از نابود کردن آن ،با هربار ترشح اسید معده ،غشای معده آزرده تر شده و منجر به ایجاد زخم معده خواهد شد.پزشک با انجام آزمایشات تخصصی مانند:آندوسکوپی،سی تی اسکن وآزمایشات تنفسی اوره ،پی به وجود بیماری خواهد برد.

درمان: این بیماری بطورخودبخود قابل درمان نیست ودرصورت عدم پیگیری وطولانی شدن،عوارض حاصل از آن میتوانند گسترش یابند‌.

خاطر نشان میشود،ازمصرف داروهای مسکن بصورت خودسرانه جلوگیری کنید چون برخی از داروها خود منجر به آسیب مخاط معده خواهندشد.

از مصرف نوشید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نی‌‌هاي الکلی که می‌توانند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ باعث وخیم‌تر شد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ن شرایط شوند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و نوشید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نی‌های کافئینه از قبیل چای و قهوه که می‌توانند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ باعث تشد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر این افراد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شوند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌،خودداری شود.

مصرف برخی مواد غذایی در کنار درمان دارویی میتواند جهت ریشه کنی باکتری موثرباشد:

  • مصرف عسل که باعث ترمیم زخمهای گوارشی خواهد شد.
  • انواع کلم میتواند نوعی باکتری‌کش قوی محسوب شود زیرا حاوی سولفورفان میباشد.
  • مصرف زردچوبه و عصاره زنجبیل که حاوی فنولیک هستند نیز منجر به نابودی هلیکوباکتر خواهد شد.
  • پونه خاصیت آنتی اکسیدان ومنجر به تخریب هلیکوباکتر خواهد شد.
  • اینترلوکین 10 نوعی واسطه التهابی است که از هلیکوباکتر معده ناشی میشود،مصرف سویا منجر به کاهش تولید واسطه های التهابی از جمله اینترلوکین 10 خواهدشد.

پزشک در برخورد با این بیماری،انواع آنتی بیوتیک،داروهایی جهت جلوگیری از بازگشت زخم وهمچنین داروهایی جهت ترمیم مخاط معده خواهد داد

علائمی که با ظاهرشدن آن باید سریعا بهپزشک مراجعه کرد:

دل درد شدید،رنگ پریدگی،استفراغ خونی،مدفوع خونی یا تیره رنگ،احساس خستگی بدون دلیل خاص

پیشگیری:روش پیشگیری کاملا مشابه روش پیشگیری از سایر عوامل میکروبی خواهد بود. این بیماری میتواند از طریق بزاق، استفراغ و یا مدفوع بیمار از فردی به فرد دیگر منتقل شود.بنابراین نکاتی که باید رعایت شوند :

  1. دسترسی به آب سالم ورعایت بهداشت
  2. جلوگیری از ورود میکروب به بدن با رعایت بهداشت ظروف
  3. بهداشت دستها (بالاخص پس از رفتن به دستشویی وقبل از غذا)
  4. جلوگیری از تماس بزاق آلوده یا سایر مایعات دیگر بدن فرد مبتلا
  5. از خوردن موادی که به شکل کامل، پخته نشده خودداری شود.
پاسخ داده شده مهر 19, 1395 توسط m.zahedi (180 امتیاز)
...