توجه شود که پاسخ های خانم دکتر ماریت زاهدی نیک، صرفا به صورت عمومی بوده و حتما باید قبل از اجرا با پزشک مربوطه مشورت های لازم صورت گیرد.

سرماخوردگی و درمان های یکسان همه پزشکان

0 امتیاز
97 بازدید
سلام

برای درمان سرماخوردگی باید چیکار کنیم که بدون دارو خوردن خوب شیم؟ چون من معدم به داروهایی که پزشکان برای سرماخوردگی میدن بهم میریزه
سوال شده مهر 8, 1395 در بیماری ها توسط m.tehrani (90 امتیاز)

1 پاسخ

0 امتیاز

علائم سرماخوردگی یا زکام حاد با احساس سرما،سردرد،سرفه،گلودرد،آبریزش بینی،شروع  که این علائم ۱۶ ساعت پس ازقرارگرفتن در معرض ویروس آغاز می‌شودودر ادامه با خستگی ،درد عضلات ،سردرد،بی اشتهایی وگرفتگی بینی همراه خواهند بودو معمولاً دو تا چهار روز پس از آغاز بیماری به بیشترین حد خود رسیده و حدود هفت تا ده روز بعد برطرف می‌شود.برخی علائم ممکن است تا سه هفته نیز طول بکشد.

بیش از دویست نوع ویروس عامل سرماخوردگی وجود دارد،لذا تهیه واکسن فقط بدن را به یک نوع و یا نهایتا چندنوع ویروس ایمن میکند و در مقابل سایر عوامل ویروسی بدن ایمن نخواهد بود، از طرفی هر سال ویروسها مقاومتر ونوع جدیدی از آنها تولید میشوند که هنوزبرای بشر ناشناخته اند و تا واکسن جدیدواردپروسه ساخت شود،نوع جدیدی از ویروس وارد محیط شده و تولید واکسن ویروس ماقبل، ارزش چندانی نخواهد داشت.

پیشگیری از بیماری :

 ویروس عامل بیماری،مدت زمان محدودی را زنده می‌ماند و با شست‌وشوی دست‌ها ، می‌توان آن را از بین برد،البته برخی شواهد استفاده از ماسک‌های بینی و دهان را نیز مؤثر می‌دانند.درمانی برای سرما خوردگی وجود ندارد، ولی علایمش قابل بهبود یافتن میباشندوپزشک معمولا برای درمان این بیماری،درمان علامتی انجام میدهد. نکته مهم آنکه دراین بیماری نبایداز آنتی بیوتیک ها استفاده شود. معمولاً بیماری، خود به خود بین ۷ تا ۱۰ روز پروسه درمان را طی خواهد کرد،ودرصورتیکه سیستم ایمنی بدن قویتر باشد،بدن مدت زمان کمتری برای ریکاوری نیاز دارد.همانطور اگر سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد بعنوان مثال:قرارگرفتن در بعضی شرایط مانند خستگی و کار زیاد، استرس،تغذیه نامناسب وسیگارکشیدن،منجر به آسیب‌پذیری بیشتر بدن خواهدشد.

درمانهای خانگی سرماخوردگی:

 • سوپ نوعی پاکسازی بدن از مواد زائد است،ضمن آنکه از طریق آن میتوان انواع ویتامینها وپروتئین بدن راتامین نمود.بعنوان مثال آبگوشت ویا سوپی که حاوی شلغم و اسفناج باشد در درمان سرماخوردگی بسیار مفید میباشند.
 • از مصرف غذاهای تند،غلیظ،بسیارشور،بسیار ترش،چرب و سرخ کرده وبطورکلی  غذاهای تحریک کننده وانواع نوشیدنی‌ها و غذاهای مولد گازاجتناب کنید.
 • هنگام خواب بهترست از بالش کوتاه و پست استفاده کنید.بهتر است موقعیت خواب به گونه ای باشد تا سر رو به پایین و مواد از راه بینی خارج شوند و به سینه نریزند.
 • آب گرم در زمانی که حلق درگیربیماری شده نیز مفید است ودر کل مایعات گرم فراوانی بنوشید. در واقع نوشیدن آب،توکسین‌ها یا همان سموم بدن و باکتری‌ها و ویروس‌ها را دفع می‌کند. لازم است روزانه یک و نیم لیتر آب مصرف شود.
 • دم کرده آویشن برای سرفه وانواع درد توصیه میشود. آویشن سرشار از «فنول» است برای همین یک ضدعفونی کننده موثر بوده که با بیماری‌های مجاری تنفسی مقابله می‌کند.
 • دم کرده چهارگل جهت التیام بیماری توصیه میشود.این ترکیب از 4گل بنفشه. گل پنیرک. گل ختمی وگل سرخ تشکیل شده است.مهمترین خاصیت وکاربرد این ترکیب حالت موسیلاژی وخلط آوری آن میباشد.این دارو جهت جهت بر طرف نمودن سرفه، سیاه سرفه، گرفتگی صدا و درمان سرماخوردگی بسیار توصیه میشود.
 • دم کرده گیاه بنفشه جهت برطرف کردن تب، بهترین درمان است.
 • بخور دادن با بخار آب گرم واستفاده از عصاره اکالیپتوس برای باز کردن گرفتگی بینی نیز از دیگر تدابیر درمانی جهت سرماخوردگیست. گرما باعث انبساط رگ‌های خونی و افزایش سرعت جریان خون می‌شودوبه این ترتیب سرعت عکس‌العمل سیستم ایمنی بدن را بالا می‌برد. خود بخار تأثیر مفیدی در درمان سرماخوردگی دارد.از اینروحمام، سونا وحتی دوش آب گرم جهت بهبود سرماخوردگی توصیه می‌شود.
 • خواب کافی منجربه قوی شدن سیستم ایمنی بدن شده وبدن درمقابل بیماری با توان بیشتری مبارزه خواهد کرد.
 • مصرف شربت عسل،دارچین،لیموترش.این شربت حساسیت سینه را تسکین می‌دهد و دارای قدرت ضدعفونی کنندگی بالایی است.
 • قرقره آب نمک و شستشوی بینی ازدرمانهای سنتی موثر ورایج بوده که باعث تمیز شدن مجرای بینی و از بین رفتن خلط آلوده می‌شود،درواقع شرایطی به وجود می‌آید که میکروب‌ها در مجاری تنفسی بیشتر نشوند.
پاسخ داده شده مهر 15, 1395 توسط m.zahedi (180 امتیاز)
...