توجه شود که پاسخ های خانم دکتر ماریت زاهدی نیک، صرفا به صورت عمومی بوده و حتما باید قبل از اجرا با پزشک مربوطه مشورت های لازم صورت گیرد.

نان جو و نحوه مصرف

0 امتیاز
4,471 بازدید
نون جو هم چاق کننده هست؟ اگر آره میشه بگید چقدر میشه مصرف کرد در طول روز؟
سوال شده مهر 8, 1395 در رژیم لاغری توسط m.tehrani (90 امتیاز)

1 پاسخ

0 امتیاز
قبل از توضیح پیرامون نان جو،خاطر نشان میشویم "هیچ ماده غذایی در طبیعت وجودندارد که بدون رژیم غذایی مناسب وفعالیت ورزشی روزانه لاغر کند ".

بطورکلی مصرف نان تهیه شده از آردی که میزان کافی سبوس داشته باشد نسبت به سایر نان ها ارجحیت دارد و هرچه نان تازه تر باشد غذاییت آن بیشتر و ماندگی نان باعث کاهش میزان غذاییت آن می شود.مصرف نان های سبوسدار بدلیل داشتن سبوس و مقدار کالری کمتر نسبت به سایر نان ها،مفیدترند.هر 100 گرم نان سیاه سبوسدار ،218 کالری دارد وهر100 گرم نان جومعادل100گرم نان گندم میباشد که250 کالری انرژی دارد.

در رژیم غذایی آنچه به کاهش وزن کمک میکند،متابولیسم بالا و دفع بموقع موادزائد از بدن میباشد.تجمع مدفوع در روده منجر به  یبوست شده که یکی از دلایل زمینه ساز چاقیست.مصرف نان سبوسدار میتواند گزینه مناسبی در درمان یبوست باشد،چراکه سبوس،غنی ترین منبع غذایی فیبر و الیاف گیاهی محسوب می شود.مصرف مواد پرفیبر،موجب افزایش حجم مدفوع ودفع بهتر آن خواهد شد.نکته مهم آنکه، نان جو به دلیل وجود فیبر خود مقدار زیادی از آب بدن را جذب می کند، بنابراین مایعات و آب فراوانی باید نوشیده شود.

نان جو خواص متعددی داشته و در درمان و جلوگیری از برخی بیماریها نقش کمک کننده دارد. بعنوان مثال جلوگیری از تولید چربی های زیان آور در خون، تنظیم فعالیت دستگاه گوارش،تعدیل فشارخون،تحریک انسولین سازی و کاهش قندخون، پاکسازی دیواره های معده و روده از ذرات آلوده کننده، مقابله با رشد تومور در بدن، جلوگیری از چاقی، حفظ شادابی و زیبایی پوست ،تقویت حافظه وبه دلیل داشتن ویتامینهای گروه ب در آرامش اعصاب نقش کمک کننده دارد.

البته در کنار مزایای نان جو که در بالا ذکر کردیم،باید خاطرنشان کرد، آرد جوی به کار رفته در نان‌های جو که به طور عادی در نانوایی‌های ما تهیه و عرضه می‌شوند، تقریبا کمتر از 10 درصد حجم آرد موجود در نان است و امروزه کمتر از جوخالص در تهیه وپخت نان جو استفاده میشود،زیرا جو، قابلیت ور آمدن و تبدیل شدن به خمیر را به تنهایی ندارد، بنابراین نان‌های حجیم و خوش‌مزه‌ای که به نام نان جو در نانوایی‌ها به فروش می رسند ،کمتراز جوی خالص تهیه شده‌اند. ازطرفی،نان جو تیره رنگ و بدطعم بوده.،لذا امروزه جهت خوش‌عطر و طعم شدن آن، مقداری آرد معمولی، روغن و شیره مالت  به آن می‌زنند که این کار سبب بالا رفتن کالری این نان سنتی می‌شود و متاسفانه مردم به خاطر فیبر و سبوس موجود در نان جو، آن را بیشتر مصرف می‌کنند و نمی‌دانند که با این کار هیچ کمکی به کاهش وزن‌شان نمی‌شود.

رژیمی بودن نان به این معنا نیست که چون آن نان بی ضرراست، فرد می‌تواند هر چه قدر می‌خواهد بخورد. مصرف نان رژیمی زمانی مفید است که به جای سهم نان روزانه‌تان استفاده شود؛ نه اینکه به جای یک سهم نان معمولی روزانه، پنج،شش سهم نان رژیمی میل شود!
پاسخ داده شده مهر 11, 1395 توسط m.zahedi (180 امتیاز)
...